Upozornění!
Položka novinek, kterou si prohlížíte, je ve starém formátu webové stránky. V některých verzích prohlížečů se mohou vyskytnout problémy s jejím zobrazením.

Zavřít

Šampióni evropské části turnaje Ural Steel: tým Odem Mortis

Hlavní novinky
V ostatních jazycích: en pl de fr es

Během posledních několika týdnů se na evropské turnajové scéně odehrávala skutečná bitva o nadvládu. Do bitvy o místo ve velkém moskevském finále vstoupilo 153 týmů a když se prach na bojišti usadil, spatřili jsme čtyři vítězné týmy, kterým se podařilo kvalifikovat. Naši evropští šampióni budou v zápolení pokračovat v sobotu v Rusku! Abychom vás na tuto historickou událost připravili, přinášíme vám sérii rozhovorů s evropskými týmy, které se budou finále účastnit.

Dnes tu pro vás máme nejnovější rozhovor s týmem OM – Whitebeard (OM). V současné době je tento tým v Evropě nezastavitelný. Neprohráli jedinou bitvu během celého dosavadního turnaje a přitom měli pravděpodobně nejtěžší cestu do finále. Tým pochází z Německa a patří mezi první evropské týmy, které začaly brát tuto hru velmi vážně jako eSport. Abusemeh, kapitán týmu, a Scharthak, týmový manažer, nám povědí pár věcí ohledně finále turnaje Ural Steel. Jaká jsou jejich očekávání a co dělají a dělali pro to, aby se tam dostali. Přečtěte si celý rozhovor a dozvíte se, co se honí hlavou šampiónům!

Setkali jsme se s nimi však již předtím, během gamescomu, kde se s námi podělili o své myšlenky. Toto je druhá část článku.

Informace o týmů

Abusemeh a Scharthak založili tým OM jen pro radost, aby si mohli zahrát s několika dobrými hráči naší herní komunity. Úspěch přišel překvapivě rychle, ale naráželi jsme na mnoho překážek, včetně toho, že jsme museli několikrát předělat tým. Náš tým není zdaleka přesně organizovaný, což znamená, že máme různé hráče v týmech WG a ESL. V případě hry 14 proti 14 to takový problém není, ale u 7 proti 7 opravdu hodně pomáhá, jestliže máte každý týden stabilních 7 až 8 hráčů. Na druhou stranu to ale přináší určitou zábavu a také tím trochu mateme. Náš tým sestává z hráčů z Odem Mortis Community. V naší komunitě jsme, zdá se, už něco dokázali, protože v současné době máme již 7 týmů pro zápasy 7 proti 7 a naše úspěchy narůstají.
V lednu 2012 byli našimi zakládajícími členy Abusemeh, Scharthak a Threton. Crux, Laughter, Ykanji a Ogremage se k nám připojili později v tomto roce a Incurably, Fabse a God_Runze, naše nejnovější přírůstky, se přidali na konci června. S výjimkou hráčů Runze a Abusemeh, kteří hráli závodně CS, a Laughtera hrajícího BF2, nemáme žádné další členy, kteří by předtím hráli nějakou hru závodně, přestože všichni jsme předtím různé hry hráli. Tréninků máme málo a s velkými odstupy, což je škoda, protože časté společné hraní dost přispívá k úspěchu. Na druhou stranu zátěž posledních turnajů je dost velká a všichni máme problém s časem, protože pracujeme nebo studujeme. Jsme prostě jen lidé, a ne stroje! Přesto se však společně hodně bavíme, což je nakonec hlavní důvod hraní her.

Oblíbená vozidla

Nemyslím si, že má náš tým nějaká oblíbená vozidla. Hrajeme taková, která považujeme za nejvhodnější pro danou mapu. Používáme vše od tanků VK45, T32 a AMX15-100, přes průzkumní tanky úrovně I až po sestavy čtyř průzkumníků a třech dělostřelců pro velmi otevřené mapy. Obecně ale používáme jako základ těžké tanky T32 a tanky AMX13-90 pro průzkum. Je také dobře známo, že používáme Bisony, takže to bychom tu měli asi také zmínit.

Statistika týmu: úspěchy, vítězství, tituly a ocenění!

Náš tým vyhrál skoro všechny uplynulé evropské turnaje společnosti Wargaming (a celou řadu předchozích turnajů):

  • Super 6 Cup (úroveň VI, 14 hráčů)
  • Mangled Metal (úroveň X, 14 hráčů)
  • Easy Eight Cup (úroveň VIII, 7 hráčů, 42 bodů)

Půjde-li všechno dobře a budeme mít štěstí, můžeme dokonce vyhrát první All Star Medal, což pro nás hodně znamená. Dále jsme vyhráli německou kvalifikaci World Cyber Games během výstavy gamescom a jsme současní šampióni německého WCG WoT. Na konci listopadu budeme reprezentovat Německo v Číně jakožto členové německého národního týmu pro WCG. Kromě toho jsme vyhráli první ESL Company Cup a budeme se účastnit i toho druhého, protože jsme vyhráli obě kvalifikační kola. Měli jsme také několik dobrých umístění v pohárech ESL Go4WoT.

Co dokážete říct o svých protivnících a jaké byly nejzajímavější bitvy?

Nejtěžší bitva byla ve čtvrtfinále na mapě Prochorovka proti týmu Team Mummy. Nebylo možné odhadnout, jakou sestavu zvolí, a kvůli jejich znalosti naší sestavy a taktiky bylo jasné, že to nebude lehké. Naše lepší sestava vyhrála první bitvu a druhou jsme vyhráli díky dobrému načasování. Na cestě do ruského finále ale bylo také několik dalších silných týmů, například DWELL, se kterými jsme museli hrát na novějších mapách, jako jsou Ensk nebo Letiště. Tuto výzvu jsme zdolali a nakonec se do Ruska kvalifikovali. Jsme na to opravdu hrdí, zejména proto, že jsme neztratili ani jednu bitvu, a to ani proti velmi dobrým protihráčům.  Říkáme si, že máme štěstí – bez ohledu na umístění nebo úspěch ve finále jsme rádi, že se podíváme do světa.

Sledujete hry soupeřů a jejich postup?

Všechny týmy, které se probily kvalifikací, potvrdily své týmové síly a kvality. Osobně si myslím, že tým Evil Panda Squad z Polska je svým herním stylem o trochu výše. Nicméně oni jsou jedním z prvních týmů, které v Evropě začaly hrát závodně, a během té doby se toho hodně naučili. Proto jsou také jedním z nejlepších evropských týmů. Tým Golden Hind jsou sice nováčci (i když mají mnoho zkušených hráčů), ale já je považuji za černé koně turnaje. Těšíme se, až se s nimi znovu setkáme na bojišti. Co se týká ostatních regionů, upřímně řečeno nejsme moc informovaní. Kromě ruského serveru, ze kterého známe některé týmy z akcí EU WG a ESL, jsme s ostatními regiony do kontaktu nepřišli, a proto jsme zatím jejich postup či herní styl nesledovali. Jestliže ale bude takových celosvětových akcí více, tak se to změní, protože v rámci přípravy je velká výhoda, pokud víte, co můžete od ostatních týmů očekávat.

Jak se bude váš tým připravovat na finále?

Začneme tím, že budeme navrhovat různé sestavy pro dané mapy. Pokusíme se přijít s nápady, jak hrát mapy se stejnými sestavami tanků odlišným způsobem. Poté zkusíme najít nějaké tréninkové partnery v naší komunitě, se kterými si naše nápady vyzkoušíme a zjistíme, jaké mají silné a slabé stránky. Poté vypíchneme základní dobré a špatné věci a pokusíme se pokročit dál. V rámci přípravy na tuto akci budeme také získávat další praxi během Go4WoT na ESL.

Co si myslíte o Ural Steel jako o turnaji?

Myslíme si, že Ural Steel je skvělým turnajem, kde lze porovnat zkušenosti a pokrok všech týmů z celého světa. Bude opravdu zajímavé sledovat, jaké sestavy tanků se na ostatních serverech vyvinuly. Na druhou stranu také mapy budou hrány jinak, takže tím bude tento turnaj opravdu úžasný. Osobně bych byl radši, kdyby turnajové bitvy byly 14 proti 14, tak jako vloni, protože takové bitvy jsou daleko zábavnější pro hráče i diváky. A zábava je koneckonců to, proč byla hra vytvořena.

Co si slibujete od finále turnaje Ural Steel?

Opravdu se na tu akci těšíme s tím, že potkáme lidi, které už známe z Kolína nad Rýnem, tj. Evil Panda Squad a Red:Rush, a že společně zajdeme na pivo! (Doufám, že taxikáři v Moskvě nenosí zbraně). Co se týká bitev, doufám, že divákům předvedeme pár dobrých her a snad i vyhrajeme nějaké to kolo. Všechno ostatní závisí na denním rozlosování, které nelze předvídat (alespoň my to neumíme). Konkurence bude opravdu tuhá, zejména kvůli ruským týmům a těm, které nejsou moc známé. Velkým úspěchem by bylo dostat se do semifinále, ale samozřejmě doufáme, že se dostaneme dál!

 

Některé bitvy tohoto týmu si můžete prohlédnout zde!

  • Evropský server. Šestnáctifinále. OM-Whitebeard vs. DRUCKWELLE--Thor. část 1 a část 2.
  • Evropský server. Čtvrtfinále. OM-Whitebeard vs. Team MUMMY. část 1 a část 2.

 

Rozhovor s klanem Odem Mortis na veletrhu gamescom 

Po jejich úžasném vítězství nad týmem W4sP ve  finále národní kvalifikace WCG jsme si během gamescomu 2012 pozvali dva členy klanu k osobnímu rozhovoru v zákulisí našeho stánku Wargaming, aby nám o tomto nejnovějším vítězství něco pověděli.

 

Gratulujeme vám k vítěznému výkonu během finále WCG v Kolíně nad Rýnem. Povězte nám, jaký byl váš zážitek z turnaje? Jaké to pro vás bylo?

No, byl to náš teprve druhý turnaj hraný offline, ještě na ně nejsme moc zvyklí. Je tu spousta rušivých prvků, jako jsou například světla, neznámé počítače a klávesnice a samozřejmě živé obecenstvo. Hrát před davem lidí je odlišné od hraní v pohodlí vlastního domova – jako například při ESL.

První bitvu jste prohráli, přestože vás všichni měli za favority. Co se přesně stalo?

Prochorovka je mapa, na které se obvykle cítíme velmi dobře. Ale byli jsme nervózní a potřebovali se srovnat. Celkově si myslím, že jsme prostě byli našimi protivníky převálcováni v tom prvním kole, prohráli jsme během pouhých dvou minut. Nedokázali jsme využít výhody otevřeného prostoru a jejich dělostřelectvo hrálo velmi dobře.

A co druhá hra? Jak jste se dokázali vzpamatovat?

Byli jsme pod tlakem, abychom se nepropadli na 0-2. Věděli jsme, že do toho musíme dát vše. U druhé hry jsme změnili strategii – pomohlo nám tedy, že nám naši protivníci dali čas a příležitost ji vymyslet. Od druhé bitvy začal tým W4sP hrát daleko více defenzivně a toho jsme dokázali využít. 

Jak jste tedy reagovali poté na bitvu na mapě Lakeville, kde jste znovu prohráli?

Lakeville je moc velká mapa na to, aby ji pokrylo sedm hráčů. Museli jsme do toho jít všichni naplno, s tím že jsme věděli, že se odkrýváme a že nám to může srazit vaz. A nakonec taky srazilo. Tým W4sP ukázal stejnou pasivní strategii jako předtím a bitva to byla těsná, ale oni nakonec vyhráli. Hráli jsme daleko agresivněji, zatímco oni ne. Mohlo to stejně tak dopadnout úplně opačně.

A co čtvrtá bitva?

To, že jsme propadli na stav 2-1 a že jsme byli jedinou prohru od vyřazení, nás namotivovalo. Byli jsme napjatí, ale nenechali jsme se tím rozhodit. Nakonec jsme měli štěstí, protože protivníci se pokusili vyhrát časem a nepřevzali iniciativu. Tlačili jsme dopředu a nakonec zvítězili. Musím ale říct, že to, jak nám hráli do karet, nás celkem zaskočilo – cítili jsme, že mohli snadno vyhrát, ale jako by to vzdali.

Když začala pátá bitva, bylo všude kolem doslova vidět napětí. Jak jste do této poslední bitvy šli?

Navzdory tomu, jak se cítili ostatní, my jsme pod velkým stresem v té poslední bitvě nebyli. Dokonce jsme ho v ten moment ze sebe setřásli takovou lhostejností. Řekli jsme si: „Jestli vyhrajeme, tak fajn. Jestli ne, tak to taky nebude konec světa.“ Znovu při nás stálo štěstí a vybrala se mapa Opatství, což je pro nás velmi dobrá mapa. Tým W4sP hrál znovu pasivně a myslím si, že to byl důvod, proč jsme vyhráli. Náš herní styl je velmi odlišný od jejich a proto si myslím, že to tak dobře fungovalo.

Možná váš úspěch začal už dříve, během přípravy. Je možné, že prostě trénujete jinak?

Ano, to je docela možné. Od začátku se držíme jediné tréninkové metody. Musíte dokázat předpovídat pohyb nepřítele nebo alespoň vymýšlet nové strategie za běhu. K tomu potřebujete velmi důvěrně znát schopnosti každého člena týmu. Musíte mít také hodně zkušeností ze situací, do kterých jste se dostali během ostatních online bitev. Proto trénujeme pouze proti skutečným protivníkům. Je důležité, abyste se jako tým naučili vymýšlet nápady a zkoušet je. Jakmile přijdeme s novou taktikou, pozveme nějaké jiné členy týmu z naší komunity a vyzkoušíme si ji na nich. Jak se říká: „Plán je dobrý do té doby, než dostanete první ránu.“ To je v zásadě to, na co se musíte připravit. Jak vyhrát v neznámé situaci, když všude kolem zuří peklo? Jestliže očekáváte neočekávané a připravíte se na to, vaše šance jsou vyšší.

Nyní pojedete do Číny na World Cyber Games jakožto součást německé reprezentace. Co očekáváte od této blížící se události?

Bude to opravdu těžké. V Číně se trochu obáváme několika věcí: nového prostředí, lidí a nového a většího pódia. Musíme si také dávat pozor na zdraví. Turnaj se odehrává na konci listopadu a musíme zajistit, aby žádný z našich hráčů nebyl nemocný nebo nebyl jinak nedostupný. Příprava logistiky na takovouto globální akci konající se daleko v zahraničí je daleko náročnější.

Co si myslíte o konkurenci?

Na tomto turnaji budou pravděpodobně velmi silní Poláci. Kvalifikovali se brzo a s velkým přehledem, takže čekáme, že budou těžkými protivníky. Na druhou stranu jsme se s radostí doslechli, že se her WCG možná nebudou účastnit Rusové. Jestli je to pravda, tak to budeme mít daleko jednodušší.

Co je na ruských hráčích tak zvláštního?

Především hrají daleko déle než my, evropští hráči. Navíc scéna eSportů se v Rusku vytvořila daleko dříve a je velmi silná, což znamená, že mají více zkušeností se soutěžním hraním. V zásadě si myslím, že jejich týmy mají lepší smysl pro načasování – mají jej daleko vypilovanější než evropské týmy. Jednotliví hráči jsou ale na stejné úrovni. Lepší jsou prostě především jako týmy.Celkově vzato pro nás bude směs různých herních stylů na WCG velmi zajímavá. Těšíme se, že si zahrajeme proti všem možným národům, nejenom Rusům.

Co podle vás hra World of Tanks potřebuje, aby se v rámci eSportů posunula výš?

Hra strašně potřebuje režim diváka! Žádná hra nemůže být dlouhodobě úspěšná jako eSport, jestliže není optimalizována pro diváky, kteří se dívají na ligové hry. Je to nezbytnost pro úspěch hry v soutěžním hraní a společnost Wargaming to musí vyřešit co nejdříve.

Zlepšilo se z vašeho pohledu něco oproti minulému roku?

Ano, umístění a viditelnost. Stánek lze daleko snadněji nalézt a není třeba jej několik hodin hledat. Také zábavný program byl oproti loňskému roku značně vylepšen: je velmi vzrušující a přitom stylový. Je tady toho dost k vidění, i pokud sem přijdete jen jako divák.

Jak se vám líbí stánek společnosti Wargaming tady na gamescomu 2012?

Je skvělý! Personál je přátelský a moderátoři na pódiu odvádí dobrou práci a nabuzují správně davy. Všude kolem je spousta herních počítačů, takže se hodně snížila doba čekání. Dobrá je také vaše viditelnost: všude po výstavišti jsou umístěny reklamy na hry společnosti Wargaming.

 

Rusko, poté Čína… popřejme celému týmu Odem Mortis šťastnou cestu. Turnaj můžete sledovat prostřednictvím našeho portálu!

Zavřít